Kísértethistóriák ihletője az uráli bagoly


Kísértethistóriák ihletője az uráli bagoly

Félméteres szárnyak, mély hang. Az uráli bagoly hangját évszázadok óta borzongva hallgatja az ember. A Szahalintól a Kárpátokig őshonos ragadozó számtalan mesét és kísértethistóriát ihletett, pedig a többnyire pocokkal táplálkozó óriás kifejezetten hasznos állat.

Egyike ama ritka ragadozóknak, amelyeknek száma folyamatosan gyarapodik: hazai állományát 260 költőpár környékére becsülik a szakemberek.

Pontos adatok nincsenek, már csak azért sem, mert megközelítésük távolról sem veszélytelen. A tojó, ha fenyegetve érzi fészkét, akár az emberre is rátámad, ráadásul azonnal a szemet veszi célba hatalmas csőrével, karmával.

Zsoldos Árpád ornitológus a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorában kifejtette, a köztudatban az él, hogy a baglyok huhognak, ha ezt vesszük alapul, akkor az uráli bagoly igazi bagolyhangot ad.
Uráli bagoly (Strix uralensis) Galyatetőn 2015. szeptember 13-án. (MTI Fotó: Komka Péter)

De nem minden bagoly huhog, a füleskuvik például finom hangon füttyög, míg a törpekuvik magas hangon füttyentget. A madár hangja testméretétől is függ. Nagyobb madár mélyebb hangot képes kiadni, az uráli bagoly termetes, ez hangjából is kikövetkeztethető.

Kifejtette, mivel az ember nappali lény, az éjszakai történéseket nem látja, csak hallja. Képzeletünk kiegészíti a hangokat, valószínűleg nem véletlen, hogy a kísértetek is huhognak történeteinkben, biztosan bagoly volt a forrás, hiszen hangja igen titokzatos.

A 80-as évek végén és 90-es évek elején az uráli bagoly után jártában még csak a Zempléni-hegységben fészkelt a faj, ott jelent meg először. Ma már a Börzsönyben, sőt már valószínűleg a Visegrádi hegységben is jelen van, illetve Erdélyben is egyre gyakoribb – tette hozzá.

Nappal is aktív, az embertől nem tartó bagolyfaj. Éjjel vadászik, de nappal  is megfigyelhető, sokszor észlelhető villanyoszlopokon.
Uráli bagoly Hokkaidón. (Fotó: Reuters/Nakao Yuriko)
 
Európában a harmadik legtermetesebb bagoly: a legnagyobb az északon élő szakállas bagoly, majd az uhu, és utánuk következik az uráli bagoly.

Termete jó nagy kakast idéz, baglyokhoz képest különösen hosszúak faroktollai, ami által még nagyobbnak tűnik. Jellegzetes fekete szeme van, de csőre sárga.

Gyakran kiül napozni nyílt helyekre. Elsősorban erdei rágcsálókkal, egerekkel, pelékkel táplálkozik, de kisebb madarakat, baglyokat is elkap – magyarázta a szakember.

2016. 04.

Forrás:
http://www.hirado.hu/2016/04/27/kisertethistoriak-ihletoje-az-urali-bagoly/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése