Érdekes késői költés


Érdekes késői költés
 
 
Az év második felében Dévaványa térségében érzékelhetően megnőtt a kisemlősök állománya. Egyre több pocoktúrást, güzüegér halmot láthattunk és a lucernákon ragadozó madarakon kívül megjelentek a nagy kócsagok is.
 
 
A 2010-es belvizes, árvizes évet követően évekig alacsony szinten volt a térségi kisemlős létszám, mely kihatott néhány specialista fészkelő madárfaj állománynagyságára, mint amilyen a réti fülesbagoly is. Ennek a korábban rendszeresen költő fajnak 2011-től nem volt ismert a fészkelése.
 
December 18-án egy élőhely-fenntartó munka során egy kb. 3 hetes réti fülesbagoly fióka került elő egy lucernatáblából. Ha visszaszámoljuk a fiókanevelés és a kotlás idejét, akkor azt kapjuk, hogy ennek a réti fülesbagoly párnak október végén kellett tojást raknia. Feltételezhetően a növekvő kisemlős létszám sarkallta ilyen késői költésre a párt.
 
Az erdei fülesbagolynál az utóbbi évtizedben már többször regisztráltak télideji, általában januári, februári fészkelési kezdetet, melyek többnyire sikeresek is voltak, de a réti fülesbagoly esetében a hazai szakirodalom nem ismer ilyen késői költést. A réti fülesbaglyok telelése is jobbnak ígérkezik ezen a télen, kisebb telelő csapatokat már látni lehetett a pusztáinkon.
2013.12.
 
Forrás:
 
 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése