Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Magyarországon fokozottan védett
Eszmei érték: 250 000 Ft
Eszmei érték: 250 000 Ft
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Bagolyalakúak (Strigiformes)
Család: Bagolyfélék (Strigidae)
Alcsalád: Asioninae
Nem: Asio
Faj: A. flammeus
Tudományos név
Asio flammeus
(Pontoppidan, 1763)
(Pontoppidan, 1763)
A réti fülesbagoly (Asio flammeus) a madarak (Aves) osztályának a bagolyalakúak (Strigiformes) rendjébe, a bagolyfélék (Strigidae) családjába tartozó faj.
Előfordulása
Észak- és Dél-Amerikában, a Karib-tengeri szigeteken, a Galápagos-szigeteken és Ázsiában költ, Dél-Európában, Kis- és Dél-Ázsiában, valamint Afrikában telel.
Kárpát-medencei előfordulása
Magyarországon rendszeres, kisszámú fészkelő, rendszerint előfordul a turjánosokban, és sásos mocsárréteken (például Hanság, Hortobágy). Elsősorban a keleti országrész sásos zsombékosaiban, és mocsárrétjein találkozhatunk vele. Állandó, de telente nagyobb távolságokat kóborol, esetenként inváziószerűen nagyobb mennyiségben jelennek meg csapatai. Ritkábban településeken is találkozhatunk erdei fülesbaglyok között nappalozó példányokkal.
Alfajai
Megjelenése
A réti fülesbagoly hossza 36–40 centiméter, szárnyfesztávolsága 95–110 centiméter, míg testtömege 280–500 gramm közötti. Tollazata barna, fehér és fekete mintával. Arca jóval fehéresebb, mint a teste többi része. Nagy szemei élénk sárga színűek és rövid tollfülei vannak. (Ezen a képen tökéletesen látszanak a pici tollfülei.)
Életmódja
Többnyire magányos és nappal is szokott vadászni. Nappal is aktív. Tápláléka mindenféle rágcsálóból áll, hazai viszonyok között legjellemzőbb tápláléka a mezei pocok, de emellett számos más rágcsáló-fajt is fogyaszt. Valamint igen kis számban madarakat és rovarokat is fogyaszt. A hím nászrepülésével kápráztatja el szíve választottját. Ilyenkor jellegzetesen, pilleszerűen csapkodnak a szárnyukkal, erőteljes húzásokkal, majd néhány kör megtétele után hirtelen a föld felé zuhannak és akkor a hasuk alatt összecsapják a szárnyhegyüket.
Szaporodása
Az ivarérettség egyéves kortól kezdődik, a költési időszak márciustól júniusig tart. Rendszerint évente egyszer költ. Költőhelyül a nedves, vagy rövid ideig vízzel borított területeket választja. Egyetlen fészeképítő bagolyfajunk. A talajra rakja fűszálakból álló fészkét. A fészekaljában 4-10 fehér tojás található, ezeken 26 napig kotlik a tojó. Csak a tojó kotlik, viszont mindkét szülő eteti a fiókákat. Amíg a tojó a fűszálak között elrejtett fészken ül, addig a hím a közelben álló fák ágain őrködik, és ha kell, akkor bravúros zuhanórepüléssel támad a nem kívánt látogatókra. A nálunk fészkelők költési sikerét a kaszálások veszélyeztethetik, ezért fontos a fészek környezetének védelme.
A fiatal madarak 5 hetes korukban repülnek ki.
Rokon fajok
A réti fülesbagoly rokona az erdei fülesbagolynak. Attól azonban sárga szemei és rövidebb tollfülei megkülönböztetik.
Forrás:
wikipedia
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése